Sruby na klíč dnešní doby

Srubový dům na klíč zná asi každý. V minulosti si ho lidé běžně stavěli zejména na vesnicích, ale ani současná společnost není pozadu. Sruby se stávají stále oblíbenějším bydlením nejen jako víkendová chalupa, ale k celoročnímu bydlení. Moderní technologie tak dávají hold tradicím a umožňují nám lépe a ekologicky bydlet.

Moderní srub

Srubový dům na klíč je v podstatě stavba, která se skládá z dokonalých, hladkých kulatých klád, které do sebe musejí dobře zapadat díky drážkám na konci klády. Vzniká tak dokonalé dřevěné dílo, které vyniká svou stabilitou, pevností a originalitou. Dřevo je přírodní materiál, který je navíc obnovitelný, takže můžeme hovořit o ekologické stavbě a všichni jistě dobře víme, že dřevo jako stavební materiál používali již dříve naši předkové prakticky k čemukoliv. Co se týká dřeva jako takového, tak o jeho kvalitách a jeho oblibě není třeba nějak psát. Je velmi oblíbené, má originální strukturu a navíc krásně voní.

Výhody srubu

Jestliže bychom měli říci něco o výhodách srubů na klíč, tak jako první můžeme poznamenat, že tyto stavby mají časovou úsporu. Jsou totiž postaveny během několika týdnů a to se u klasické zděné stavby říci nedá. Kromě toho, srub je pevná, spolehlivá, stabilní konstrukce. Současně je stavba domu z kulatiny považována za jeden z ekonomicky životaschopných projektů s optimální kombinací ceny, kvality a doby výstavby.

Materiál je také důležitý

Nejvíce preferovanou roční dobou k zahájení montáže srubu na klíč je však konec zimy. Je to způsobeno následujícími faktory:

  • dřevo kácené v zimním období je považován za nejlepší pro stavbu domů a to z důvodu, že v zimě není dřevo napadeno škůdci nebo plísní
  • protože dům je stavěn poměrně rychle, stavitel má jaro pro postupné sušení dřeva, a léto pro nejaktivnější fázi sesychání
  • pro stavbu srubu se doporučují severské stromy, protože jsou odolnější
  • kulatiny jsou většinou z jehličnatého dřeva – borovice nebo smrku. Pro spodní okraj je vhodný modřín

 

domy na klíč

Domy na klíč

Spolehlivá a odborná firma

Určitě není vhodné stavět takový srub svépomocí. Profesionální stavební firmy, které se stavbou srubů zabývají mají daleko více zkušeností než my a disponují také potřebnou technikou pro tuto stavbu. Přece jenom si musíme uvědomit, že taková kláda stromu něco váží.

Rostoucí popularita dřevěných srubů je způsobena také zejména rostoucí poptávkou po ekologických materiálech, kam dřevo samozřejmě patří. Faktem je, že dřevo hoří. Nepatří k lehce hořlavým materiálům a pravděpodobnost jeho spontánního vznícení, jako například z elektrických rozvodů není vyšší než u jiných domů.

A i o takovýto druh domu se musíme náležitě starat. Můžeme tak prodloužit životnost srubu až o několik let. Sruby je tedy třeba natřít ochranným nátěrem, který jej chrání před škůdci i před nepříznivým počasím.