Jak zařídit koupelnu, aby byla praktická i stylová zároveň

Rekonstrukce koupelny je na spadnutí? Než se dáte do zařizování, odpovězte si na několik otázek. Pro kolik lidí je koupelna určená? Dovolí vám rozměry místnosti sprchu i vanu, nebo budete muset volit jen jednu variantu? Má být koupelna bezbariérová? A pak samozřejmě také zvolte vybavení ve stylu, který bude působit harmonicky se zbytkem bydlení. Pojďme se do toho pustit.

Rekonstrukce jádra Brno

Dáváte přednost sprchování před vanou? Vyberte si sprchový kout, který vám bude co nejvíce vyhovovat. Moderní jsou tzv. walk in sprchové zástěny, které jsou otevřené a nemají vyvýšenou sprchovou vaničku. Při jejich instalaci nejste omezeni prostorem – jak velký kout bude, záleží na vás. Také jsou vhodné do bezbariérových koupelen. Na druhou stranu se v nich nedrží tolik teplo a pára uniká do celé koupelny. Jejich instalace je navíc limitovaná hloubkou podlahy, do které je potřeba umístit sifon s dostatečným průtokem. Instalace klasického koutu je rozhodně jednodušší.

Rekonstrukce jádra Brno

Vestavná nebo volně stojící vana?

Vestavné vany umístěné u stěny nebo v rohu koupelny se hodí zejména do malých koupelen. Přidáním sprchové zástěny mohou totiž suplovat i funkci sprchového koutu. Oproti tomu volně stojící vany využijete spíš ve větších koupelnách, kde poslouží i jako výrazný designový prvek. Před pořízením volně stojící vany myslete na to, že bude potřeba zajistit přívod a odtok vody.

I koupelnová baterie může být stylová

Před koupí koupelnové baterie k umyvadlu dobře měřte, aby se nestalo, že vám bude voda stékat mimo umyvadlo. Rozdíl mezi levnými a drahými je především v kartuši, ve které se míchá teplá voda se studenou. Levnější jsou z plastu, který se brzy opotřebí. Pořiďte raději dražší keramickou, která je násobně odolnější. Do koupelny s převahou hranatých tvarů volte hranatou baterii, u oblých tvarů pak sáhněte po oblé baterii. Nemusíte se omezovat na chromovanou klasiku. V moderních koupelnách vyniknou perfektně i například koupelnové baterie černé, které jsou žhavým trendem posledních let. Podívejte se na další kvalitní koupelnové doplňky, které vám nesmí chybět.

Rekonstrukce jádra Brno

Praktický a odolný koupelnový nábytek

Při výběru koupelnového nábytku myslete na to, že musí odolat vlhkému prostředí. Naprosto ideální je tropické teakové dřevo, které je vlhku jako doma. Cenově příznivější je pak nábytek LTD nebo MDF desek. Vždy dejte přednost nábytku s celistvou povrchovou úpravou (například laminování nebo foliování), která se postará o to, že se hrany nebudou vlivem vlhka odlupovat. V menších koupelnách využijte každý volný prostor. Místo zrcadla pověste zrcadlovou skříňku, místo pod umyvadlem zas vyplňte umyvadlovou skříňkou. Stejně tak je dobré využít i prostor nad pračkou díky speciální skříňce, která je pro tento účel dělaná.

Rekonstrukce jádra Brno

Zvolte vhodné osvětlení

U centrálního osvětlení koupelny, zejména pokud ji máte spojenou i se záchodem, dejte přednost teplému světlu, které vás při noční návštěvě toalety úplně neprobudí. Nad zrcadlo pak umístěte ještě separátní světlo (bodovky nebo LED pásek), které poslouží při hygieně a líčení. Nejlepší je tady studené světlo, které nezkresluje.

Zjednodušte si život doplňky

Dávkovač na mýdlo, kelímek na kartáček a další doplňky volte ve stejném stylu, ve kterém máte zařízenou koupelnu. Minimalistická koupelna si zaslouží čisté linie, rustikální zase dřevo a tak podobně. Do koupelny pak určitě patří věšáky na ručníky, koš na prádlo, a hlavně organizéry do skříněk, díky kterým budete mít přehled v čisticích prostředcích i kosmetice. Vše ideálně umístěte tak, abyste to měli hned po ruce a nemuseli běhat z jednoho konce koupelny na druhý. Spoustu místa také ušetříte pomocí háčků na umyvadlové skříňce a na vnitřní straně dveří.

Rekonstrukce jádra Brno