Rozvody vody a odpadů nechte na instalatérovi

Rekonstrukce koupelny nebo kuchyně představuje poměrně složitý proces a to po všech stránkách. Není to bohužel jen o tom, vybrat si barvu obkladů nebo umístění myčky. Vše se musí pečlivě zvážit a sestavit projekt, který bude pro další realizaci výchozí. Podle něj je třeba se řídit a v případě nedostatků nebo dokonce i změn je třeba pružně zareagovat. Velmi důležité je v tomto směru správné umístění rozvodů vody a samozřejmě odpadů.

Instalatér je zkušený odborník

Ano, tito řemeslníci jsou velmi zkušení odborníci, bez kterých by žádná koupelna nebyla taková, jaká je. Možná se to nezdá, ale jejich praktické zkušenosti nabízejí různé možnosti realizace. Navíc se rozvody vody se musejí udělat přesně podle projektové dokumentace. Závisí na tom samozřejmě umístění pračky, sprchového koutu, vany nebo umyvadla a s tím je spojená návaznost na odpady. Současně, ještě před instalací potrubí, je důležité nejen určit typ materiálu zvoleného pro ně, požadované průměry. Instalace rozvodů vody a odpadů by měla být provedena s ohledem na technické a celkové vlastnosti instalovaného vodovodního potrubí, následného doporučení pro uspořádání a umístění v koupelně a v kuchyni. Proto by se do takové složit práce neměl pouštět ani velmi dobrý domácí kutil. Přece jen instalatér má daleko více zkušeností a poradí si v každé situaci.

Odpady

Samozřejmě, že bez odpadů to nejde. Jsou nedílnou součástí každého projektu, který se týká vodoinstalace. Voda zkrátka musí někam odtéci a k tomu je potřeba správné umístění a velikost potrubí. Bohužel ne všichni majitelé například sprchových koutů věnují svou pozornost odtoku ve sprchové kabině. Mají v podstatě za to, že se nemůže nic přihodit. Každý instalatér ale z praxe ví, že tomu tak není. Pokud se problém s odpadem objevuje častěji, než je zdrávo, je tu problém, který vyžaduje odbornou pomoc. V mnoha případech se musí pak i celá sprchová kabina demontovat, práce je daleko složitější a časově náročnější.
Všichni jistě znají klasický odpadový sifon. Ten vlastně funguje jako jakýsi mezičlánek mezi sprchovou vaničkou a kanalizací. Jeho úkolem je nejen odvod vody do kanalizace, ale existují dokonce i protizápachové komponenty do odpadu, takže se eliminuje nepříjemný zápach z kanalizace. Velmi moderní jsou dnes ale také sprchové kouty, které mohou mít zabudovány odpady již v podlaze. Ale i tady platí, že se každý odtok musí mít určitý spád a je třeba jej pravidelně čistit.

Co radí odborník

Každý instalatér samozřejmě ví, co je pro danou situaci nejvhodnější, a tak požádat ho o radu nebo pomoc není vůbec žádná ostuda. Navíc se v mnoha směrech může člověk na jeho služby spolehnout. Platí to i v případě ucpaných odpadů nebo neprůchodnosti kanalizace. Pokud se tedy člověk potýká s velmi častým problémem, jako je ucpaný odpad, je třeba instalatéra zavolat. Instalatérské péro k čištění kanalizace je jedním z nástrojů, které je součástí jeho vybavení. Tím lze doslova prošťouchnout neprůchodnost odpadu a problém může být vyřešen. Termín „může být vyřešen“ je jistě na místě, neboť příčinu lze hledat až v samotné kanalizaci a zde je potřeba odborná firma na čištění odpadů.
Příčin může být hned několik. Může se jednat například o prasklé potrubí, prorostlé kořeny stromů, které brání v běžné průchodnosti potrubí. Ale jsou tu vhozené předměty do odpadu, které tam rozhodně nepatří. Jsou to hygienické potřeby, dětské pleny i zbytky jídla. Tuk a mastnota se jednoduše nalepí po celém obvodu potrubí a výsledkem je ucpání celé kanalizační soustavy v domácnosti.