Jak zvolit tu správnou vanu

Koupelna, to je místo k odpočinku a relaxaci. Určitě si i Vy rádi vychutnáváte chvíle oddychu ve vaně plné horké vody. Tahle představa je už ale tou třešničkou na dortu, kterou si vychutnáte ve Vaši koupelně. K tomu, aby jste si takové chvilky mohli vychutnat, je potřebné tu správnou vanu nejdřív vybrat. S jakými typy van se tedy můžete na trhu setkat a jaká vana je pro Vás ta nejideálnější?

Volba správného materiálů

vana1Volba správného materiálu, z kterého bude Vaše vana vyrobená, je výsostně věcí Vašeho vkusu. Nejčastěji používanými materiály na trhu, z nichž jsou vany zhotovovány, jsou akrylát, litina a smalt. Ve výjimečných případech se setkáváme rovněž s vanami, které jsou vyráběny na speciální požadavek zákazníka z jednoho bloku kamene, případně se dřevem. Mezi nejčastěji používané materiály pro vany jsou používaný akrylát a smalt, jelikož vana zhotovená z litiny je sama o sobě dost těžká a když připočteme vodu a váhu člověka, v malém prostoru koupelny by se jednalo o extrémní zátěž. Největší výhodou akrylátových van je jejich příjemný hřejivý pocit a nižší cena proti smaltovaným vanám. Smaltované typy van jsou zas odolnější proti mechanickému poškození a poškrábání. Mírně vyšší cena se v tomhle případě jeví jako rozumnější investice oproti akrylátovým typům.

Správná vana do malého prostoru

vana2Ve velkém prostoru většinou nemusíme řešit centimetry a jednoduše si vybereme vanu, která se nám líbí. V prostorných koupelnách nemusíme řešit problém, že se nám něco nevejde, ale spíše, aby se nám to v obrovském prostoru neztratilo. Co ale když je naše koupelna malá a máme pocit, že vanou zabereme spoustu místa? Jak správně vybrat vanu do malé koupelny? Naslouchejte těmto dvěma základným požadavkům: funkčnost a ještě jednou funkčnost. Dnešní designérské počiny nám rozhodování mnohdy ulehčují, protože v sobě k funkčnosti přidávají i prvek estetický. Když se neumíte rozhodnout, jakou vanu zvolit do Vaší malé koupelny pamatujte, že na výběr Vám zůstávají jenom vany hranatých tvarů (půlobloukové nepřicházejí v úvahu), popřípadě do extrémně malých prostorů hranaté vany se zřezanou stranou pro zavírání dveří, nebo tzv. minivany, které mají dostatečně široké a ploché dno a dají se opatřit sprchovou zástěnou – spojíte tak vanu se sprchovým koutem. Velikost těchto van začíná na rozměrech 175x75cm, což by mělo vyhovovat i tým nejmenším koupelnám.