Pánské svetry, které dokážou dostatečně zahřát, jsou pletené z čistě přírodních surovin
Ne všichni pracovníci mají to štěstí, že mohou v zimě pracovat ve vyhřátých místnostech. Mnoho z nich pracuje přímo venku a někteří z nich zase uvnitř budov, kde je ovšem dosti chladno. Také ti, co se živí jako prodejci ručně dělaných výrobků, často v zimě objíždějí různé akce a předvánoční trhy, aby to, co vyrobí, prodali. Ohlížet se na počasí nesmí, protože i kdyby na stánku nestáli, stejně budou muset městu hradit poplatek za pronájem prodejního místa, a tak vyráží prodávat, i když mrzne, až praští, fučí vítr nebo chumelí. Všichni tito lidé, kteří tráví velkou spoustu svého pracovního času v chladném prostředí, se musí teplé oblékat, aby neprochladli.
Ovčí vlna, merino vlna, mohér a kašmír jsou jedny z nejkvalitnějších přírodních surovin
Hřejivá, nepromokavá a větru odolná svrchní vrstva je nejdůležitější, proto by neměli váhat nad nákupem kvalitní funkční zimní bundy, která i když je lehká, je velmi hřejivá. Stánkoví prodejci příliš pohybu nemají a většinu své prodejní doby stojí, a tak se jim společně s hřejivou bundou bude hodit i kvalitní svetr. Když se řekne kvalitní svetr, znamená to především velmi hřejivý svetr, který při správné údržbě vydrží mnoho let v téměř stejném stavu, jako když jste si jej pořídili nový. Aby pánské svetry dostatečně hřály, používá se při jejich výrobě vlna, kašmír, merino vlna nebo také mohér. Čím je podíl těchto přírodních surovin vyšší, tím je svetr hřejivější.
Ve všech případech se jedná o čistě přírodní suroviny, jejichž vlastnosti nedokážou nahradit ani bavlněná vlákna, ani jakákoli synteticky vyráběná vlákna. Nejvíce rozšířená je ovčí vlna. Získává se ze srsti ovce domácí. Mnohem jemnější je merino vlna, která se vyrábí ze srsti speciálně vyšlechtěného druhu ovcí. Jejich srst je jemnější, než vlna běžných ovcí a má také lepší tepelně izolační vlastnosti, protože tyto ovce běžně žijí v chladnějších přírodních podmínkách. Mohér se získává ze srsti angorských koz, je mnohem odolnější proti opotřebení, než vlna a nevytváří v takové míře žmolky. Je také jemnější, než ovčí vlna. Údržba pánských svetrů pletených z mohéru není tak náročná, svetry se nevytahají a snesou i ruční silnější ždímání, ovšem teplota vody při praní by měla být také nízká, jako u vlny. Kašmír se získává ze srsti kašmírských koz a jeho výjimečnou vlastností je vysoká hřejivost. Vyžaduje ovšem velmi jemné zacházení a praní, nejlépe ve vodě o teplotě pouhých dvacet stupňů. Kašmír i mohér jsou velmi vzácné suroviny, proto svetry z nich upletené řadíme mezi luxusní pánské svetry, stejně jako svetry se stoprocentním podílem ovčí vlny nebo merino vlny.