Parkety v našem domě – renovace podlah
Parketová podlaha v našem domě může být dokonalou podlahou, která nám vytvoří image a představí vlastně stal majitele. Dřevo je dokonalý přírodní materiál, který nám přináší harmonii a je šetrný k životnímu prostředí. Navíc jde také o estetický vzhled a jeho dokonalé vlastnosti. Renovace podlah je v každém směru také možná.
Parkety jsou stále oblíbené
Jestliže máme parkety doma a jsou schované pod kobercem nebo pod jinou podlahovou krytinou, není nutné podlahu měnit za novou. V případě, že je podlaha pouze jen zašedlá a nevzhledná, stačí ji dobře a dokonale zrenovovat a máme vystaráno na dalších několik let dopředu. Parkety byly velmi oblíbené v 70.letech minulého století, ale byly známé již v dávných dobách, kdy zdobily šlechtická sídla, domy bohatých měšťanů, zámků a zámečků. Ale i dnes nejsou k zahození. Parketová podlaha je odolná, pevná a velmi krásná, protože z ní dokážeme vytvořit dokonalou mozaiku. Takže i když máme doma staré parkety, můžeme z nich vytvořit opět tu novou krásnou podlahu.
Jak začít s renovací podlah
Určitě nejdříve je potřeba vyklidit celou místnost, abychom mohli začít s důkladnou renovací podlah. Budeme potřebovat výkonnou brusku a vysavač, ale především šikovné ruce pracovníků odborné firmy. Musíme podlahu vybrousit pomocí podlahové brusky a hrubého brusného papíru. Docílíme tak toho, že odstraníme starý lak nebo nátěr, ale především nečistoty a také některé rýhy, které byly způsobeny mechanickým poškozením nebo domácími mazlíčky.
Pokud parkety vykazují mezi sebou mezery, vržou nebo jsou nenávratně znehodnoceny, musíme všechny tyto nedostatky odstranit. Renovace podlah může starou podlahu oživit. Parkety lze jednoduše vyloupnout a nahradit je novými, podklad musí ale být hladký a čistý. Pak je teprve možné jednotlivé parkety přilepit zpět. Mezery nebo dírky či prohlubně se dají vytmelit speciálním tmelem, který dostaneme ve stavebninách. Nanáší se celoplošně nebo jen na postižená místa.
Máme zatmeleno a co dál…
Pokud máme veškeré nedostatky odstraněny, musíme podlahu opět vybrousit. Tentokrát jemným brusným papírem, který nám pomůže povrch parket dokonale vybrousit do hladké konzistence. Podlaha se tak může zmenšit až o 2 mm, ale na konečném výsledku to nic nemění. Podlaha je krásně hladká a tak už zbývá jen povrchová úprava parket.
Lakování nebo voskování parket je další krok renovace podlah
Před konečnou fází renovace parket musíme podlahu dobře vysát od prachu, který vznikl při broušení. Potom lze parkety nalakovat nebo navoskovat. Jde o povrchovou úpravu, která chrání podlahu před nečistotami a mechanickým poškozením. Lakování je nejběžnější úpravou takové dřevěné podlahy, musí se nanést až ve dvou nebo třech vrstvách a plné zatížení takové podlahy je možné až po několika dnech. S tím musíme počítat.
Odborná firma
Profesionálové odborných firem mají za úkol dokonale renovovat podlahu a tak se nám jistě hodí jejich praktické zkušenosti. Určitě nám i rádi poradí, jak se s takovou renovací dřevěné podlahy nebo parket poprat.