Pokládka vinylové podlahy a její výhody, použití

Modernizace bytu či domu s sebou přináší také renovaci podlahy. Můžeme si zvolit ze široké nabídky, kterou nám trh dnes nabízí. Mezi velmi oblíbené materiály patří vinyl. Je to v podstatě příbuzný klasického PVC, ale je vylepšený, má dobré vlastnosti a jeho pokládka vinylové podlahy je také snadná.

Vinyl

Jedná se o jeden z dostupných typů podlah, a který má všechny vlastnosti vysoce kvalitní podlahy. Zájem o tento druh podlahy vzešel hlavně proto, že se snadno instaluje a je estetický pro každou místnost v bytě. Barva a struktura jsou rozmanité s možností simulace různých přírodních materiálů, jako je kámen, žula, mramor i dřevo.

Vlastnosti vinylu

Tato podlahová krytina je pevná a odolná nejen proti mechanickému poškození, ale také proti vlhkosti, takže je vhodný nejen do koupelny a kuchyně, ale i do suterénu. Můžeme také počítat s podlahovým vytápěním, pokládka je možná několika způsoby. Díky rozmanitosti funkčních charakteristik tohoto materiálu je možné provést nejoriginálnější řešení pro pokládku vinylové podlahy. Vinylová podlaha má také relativně nízkou cenu. Důvodem je poměrně jednoduchá technologie její výroby. Metoda je založena na principu tepelného lisování polyvinylchloridu, inertních plniv, křemičitých štěpků a dalších složek.

Kde všude se s vinylem můžeme setkat

Pokud uvažujeme o tom, do jaké místnosti bychom mohli vinyl položit, lze jednoznačně říci, že prakticky do každé místnosti v domě. Ovšem nejen v domácnostech se s vinylovou podlahou setkáváme. Vinylová podlaha je také vhodná do různých zdravotnických zařízení, bank, úřadů, můžeme ji položit ve školách a školkách, v jídelnách i v kancelářích.

Pokládka vinylové podlahy

Pokládka vinylové podlahy v podobě samolepících dlaždic – tento způsob pokládky je nejjednodušší. Na spodní straně dílu má samolepící část, která je chráněna ochrannou fólií. Ta se při pokládce musí strhnout a pak teprve přilepíme jeden díl vedle druhého. Výhodou této pokládky je, že můžeme vytvořit například mozaiku z více druhu takových dílů. Podlaha pak vyniká svou originalitou. Pokládka vinylové podlahy celoplošným lepením – tato pokládka patří k těm těžším, neboť je potřeba zručné ruce odborníků. Podklad musíme před pokládkou vyčistit a vyrovnat. Poté můžeme na podklad rozetřít speciální lepidlo pro vinylové podlahy a pak teprve lze vinyl položit. K dostání je v rolích, většinou 2 m široké, ale můžeme se setkat i s jinými rozměry. Jakmile je vinyl přiložen na podklad, musíme jej dobře vyhladit. K tomu slouží speciální zátěžový váleček nebo přítlačný korek ve tvaru destičky. Dobře se s ní pracuje. Pomůže nám odstranit i vzduchové bubliny, které se při pokládce mohou objevit.

Pokládka vinylové podlahy zaklikávacím způsobem – tato pokládka je podobná pokládce plovoucí laminátové podlahy, kdy jednotlivé díly do sebe musejí dobře zapadat a zámkovým spojem vznikne dokonalá podlaha pro jakoukoliv místnost. Zde je potřeba šikovných rukou a pak budeme spokojeni s výsledkem.